Üniversite Olarak Dünyada İlk 500’de Yer Almanın Gururunu Yaşıyoruz

Dünyanın en başarılı üniversitelerinin derecelendirildiği ARWU (Academic Ranking of World Universities) 2020 sıralaması açıklandı. Sıralamanın ilk kez yapıldığı 2003 yılından itibaren 17 yıldır istikrarlı bir performans göstererek ilk 500'de yer alan İstanbul Üniversitesi, başarı geleneğini bu yıl da sürdürdü. Üniversitemiz bu yıl yapılan akademik sıralamada ilk 500’de yer alan tek Türk üniversitesi oldu.

Akademik performansı, bilimsel yetkinliği ve öğrenci potansiyeliyle Türkiye’nin öncü üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi yeni bir başarı daha ortaya koydu. Shanghai Ranking Consultancy organizasyonu tarafından yayınlanan ARWU 2020 sıralamasında önemli bir derece elde eden İstanbul Üniversitesi 401-500 bandında yer aldı.

İstanbul Üniversitesi’nden İstikrarlı Başarı

İlk 500’de olma başarısını 17 yıldır sürdüren İstanbul Üniversitesi, dünyanın en başarılı 500 üniversitesi arasında Türkiye’yi temsil eden tek Türk üniversitesi oldu. İstanbul Üniversitesi’ni 601-700 bandında yer alan Hacettepe Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi takip etti.

Harvard Üniversitesi’nin birinci, Stanford Üniversitesi’nin ikinci olduğu ARWU sıralamasının üçüncüsü ise Cambridge Üniversitesi oldu.

ARWU 2020 sıralamasına ulaşmak için tıklayınız.

Haber: Tuğçe AYÇİN