Üniversitemiz Evrensel Bilgiyi Üretmenin Peşinde

İstanbul Üniversitesi 2020-2021 Akademik Yılı Açılış Töreni gerçekleştirildi. Küresel salgın nedeniyle çok kısıtlı bir katılımla yapılan ve üniversitemizin YouTube kanalından çevrim içi olarak yayınlanan program; Atatürk büstüne çelenk konulması töreni ve “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Yükseköğrenim Diploma ve Belgeleri” sergi açılışı ile başladı. İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda devam eden Açılış Töreni’nde kapsamlı bir konuşma gerçekleştirdi. İletişim Fakültesi adına törene Dekan Yardımcımız Prof. Dr. Ali Murat Vural katıldı.

Programın ilk konuşmasını yapan Öğrenci Temsilcisi, Hukuk Fakültesi Öğrencisi Nur Beril Nalbantoğlu, İstanbul Üniversitesi’nin geçmişten bugüne uzanan köklü tarihi ile Türkiye’nin her daim öncü üniversitesi olduğunu söyledi.

Nalbantoğlu’nun ifadelerinin ardından söz alan Araştırma Görevlisi Temsilcisi, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Arş. Gör. Muhammed Erkam Kocakaya, İstanbul Üniversitesi’nin 21. yüzyılın yetkinliklerini gelecek nesillere kazandıran yenilikçi ve sürdürülebilir bir akademik program icra ettiğini vurguladı.

“Öğrencilerimizin Sınıflardaki Varlığından Güç Almaya Devam Edeceğiz”

Arş. Gör. Kocakaya’nın ardından İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasını gerçekleştirdi. 2020-2021 Akademik Yılı’nın İstanbul Üniversitesi’ne ve tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Ak, küresel salgınının tüm insanlığı etkisi altına aldığını kaydederek, salgının etkilerinin eğitim yöntemlerinde önemli değişikliklere sebep olduğunu aktardı ve “İnşallah bu zorlu günler de geçecek; yine normale döneceğiz, derslerimizi öğrencilerimizin gözünün içine bakarak anlatacak, dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası öğrencilerimizi üniversitemizde ağırlayacak, öğrencilerimizin sınıflardaki varlığından güç alacak, üniversite kültürünü kampüslerde yaşatmanın mutluluğunu hissedeceğiz” dedi.

“İstanbul Üniversitesi, Evrensel Bilgiyi Üretmekten Bir An Olsun Geri Durmamaktadır”

İfadelerine İstanbul Tıp Fakültesi’nin koronavirüs sürecinde ortaya koyduğu mücadele hakkında değerlendirmelerde bulunarak devam eden Prof. Dr. Ak, Türkiye’nin en saygın ve en donanımlı hastanesine sahip olan İstanbul Tıp Fakültesi’nin tüm mensuplarına ve sağlık kahramanlarına gösterdikleri büyük özveri için şükranlarını sundu. 

İstanbul Üniversitesi’nin uluslararası sıralamalarda ortaya koyduğunu başarıları aktararak ifadelerini sürdüren Prof. Dr. Ak, İstanbul Üniversitesi’nin, yaşanan tüm zorluklara rağmen araştırmadan, bilimsel çalışmadan, evrensel bilgiyi üretmekten bir an olsun geri durmadığına dikkat çekerek, “Bu üstün başarılar, öğretim üyelerimizin büyük emeklerinin sonucunda elde edilmektedir. Kıymetli hocalarımız, akademik başarılarıyla övünç kaynağımızdır” dedi. Prof. Dr. Ak, İstanbul Üniversitesi’nin bilimsel başarılarının yanı sıra spor alanındaki başarılarıyla da gurur duyduklarını belirtti.

Prof. Dr. Ak, Üniversitemizin Tüm Birimleriyle Ortaya Koyduğu Başarıları Aktardı

Prof. Dr. Ak konuşmasında, İstanbul Üniversitesi’nin küresel salgın ortaya çıktığı andan itibaren tüm imkânlarını seferber ettiğini, eğitim-öğretimin aksamaması için gereken tedbirleri hızlı bir şekilde aldığını ve uzaktan eğitim alanında, AUZEF bünyesinde gerçekleştirilen başarılı çalışmaları da aktardı.

İstanbul Üniversitesi’nin stratejik plan, kalite ve kurumsal iletişim alanlarındaki başarılarına da dikkat çeken Prof. Dr. Ak, Stratejik Planlama Ekibi ile Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’na, Kalite Koordinatörlüğü’ne ve Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü’ne teşekkürlerini iletti.

“Dünyaya Söyleyecek Sözümüz Var…”

İstanbul Üniversitesi’nin Türk milletine hizmet etmek için canla başla çalıştığını vurgulayan Prof. Dr. Ak ifadelerini şöyle tamamladı: “Sahip olduğumuz akademik kıymetlere, elde ettiğimiz uluslararası başarılara, Türkiye’nin başarı hikayesinin yazılmasına sunduğumuz katkılara bakarak diyoruz ki; Dünyaya söyleyecek sözümüz var… Bizim görevimiz bundan sonra dünyaya söylediğimiz sözümüzü daha da güçlü kılmaktır. Bu başarıya emek veren, dünyaya söylediğimiz sözümüzün daha güçlü, sesimizin daha gür olması için ter döken tüm mensuplarımıza teşekkür ediyorum. İyi ki güzel ülkemize ve asil milletimize hizmet etmekten asla vazgeçmeyen İstanbul Üniversitesi var.”

Haber: Tuğçe AYÇİN

Fotoğraf: Başar UZUN, Ayşe AKKUŞ